تور استانبول

تور استانبول
درباره این آگهی بیشتر بخوانید :

تور استانبول


تور استانبول – پرواز معراج – 3 شب و 4 روزPDFتور استانبول – پرواز معراج – 4 شب و 5 روزPDFتور استانبول با اجرای آژانس هواپیمایی گشت نوید بصورت پروازهای چارتری با ایرلاین های داخلی و خارجی همه روزه با ساعات پروازی متنوع انجام می شود.تور استانبول از 3 شب و چهار روز شروع شده و تا 7 شب و 8 روز میتواند اجرا شود که نرمال آن بطور معمول که از طرف مسافرین تقاضا می شود ، 4 شب و 5 روز می باشد که معمولاً تور استانبول در تمامی سال استقبال خوبی نسبت به تورهای خارجی دیگر دارد.استانبول تنها شهری است که به دو قسمت آسیایی و اروپایی تقسیم می شود که مسافرین این مطلب را باید برای سفر به این شهر تاریخی و مملو از مساجد زیبا با سنگفرشهای خاص بدانند.مسافرین برای تقاضای تور استانبول در ابتدا باید محل اقامت خود را در استانبول مشخص نمایند که این وظیفه به عهده کانترهای فروش می باشد. کانترهای فروش این شرکت با اطلاعات و تخصص بسیار بالایی که دارند در خدمت هموطنان گرامی هستند که قصد خرید تور استانبول را دارند.تور ارزان استانبول

تور ارزان استانبول
در واقع در قسمت آسیایی هتل های 3 ستاره بسیار معمول است و کسانی که دنبال تورهای بسیار ارزان می باشند و صرفاً جهت خرید و یا مراودات کاری میروند این تورها را انتخاب میکنند. اما بیشتر تقاضاها برای تور استانبول در قسمت اروپایی و میدان تکسیم می باشد که از نظر درجه هتل ها نسبت به قسمت آسیایی یا آکسارای بالاتر بوده و از تنوع بیشتری برخوردار است.تور استانبول

تور استانبول
ایرلاین هایی که پرواز برای تور استانبول دارند :پرواز ماهان ،پرواز اطلس ، پرواز تابان ،پرواز آسمان ،پرواز قشم ایر ، پرواز ایران ایربه جز ایرلاین ایران ایر ، همه پروازها روزانه انجام می شود.ساعت پروازی ایرلاین به استانبول:ایرلاین ماهان ( پرواز ایرباس)

ساعت رفت : 06:50      برگشت22:10ساعت رفت : 18:55      برگشت 22:10ساعت رفت : 06:50      برگشت 10:35ساعت رفت : 18:55      برگشت10:35ایرلاین ایران ایر ( دوشنبه – چهارشنبه – جمعه پرواز دارد)ساعت رفت : 06:45    برگشت: 10:10ایرلاین تابان ( پرواز ایرباس)ساعت رفت : 19:20 و 23:05ساعت برگشت  :  22:30 و 02:10ایرلاین قشم ایر ( پرواز ایرباس)ساعت رفت : 00:45 و برگشت: 03:50ایرلاین آسمان  ( پرواز بوئینگ گاهی هم ایرباس)ساعت رفت : 23:00  و برگشت: 02:00ایرلاین اطلس  ( پرواز ایرباس)ساعت رفت : 05:00 و برگشت:22:20از لحاظ کیفیت پرواز ، ماهان و اطلس جت در صدر قرار دارند و از لحاظ نرخ های ارزان پروازی ، تابان و قشم ایر از همه ارزان ترند.تور استانبول

تور استانبول
هتل در استانبول (انواع هتل و قوانین آنها)فاصله فرودگاه با هتل ها اغلب بین 30 دقیقه تا یک ساعت می باشد.طبق قوانین هتل ها در سراسر دنیا، ساعت تحویل اتاق  14:00  ( CHECK IN) و ساعت تخلیه اتاق  12:00 ( CHECK OUT) می باشد. البته این ساعت ها طبق قوانین هر هتل قابل تغییر است.اکثر هتل های استانبول فقط شامل صبحانه هستند که سرو صبحانه بین 7 تا 11 صبح می باشد.در خصوص ناهار و شام ، مسافر می تواند این خدمات را اضافه بر تور با پرداخت هزینه ای جدا خریداری نماید. این خرید را مسافر می توند در هر زمانی که مایل بود انجام دهد( چه قبل سفر و چه در طول سفر)استاندارد هتل ها در کشور ترکیه پایین تر از استاندارد جهانی است به همین علت ، هتل های پیشنهادی از طرف رزرواسیون گشت نوید 4 یا 5 ستاره می باشد.بهترین منطقه استانبول ، منطقه تکسیم یا تقسیم TAKSIM می باشد. این منطقه دسترسی بسیار عالی به مراکز خرید دارد و بهترین رستوران های استانبول در این منطقه واقع هستند. علاوه بر این هر گونه وسیله نقلیه جهت تردد به تمام نقاط شهر در دسترس می باشد.قيمت تور استانبول| تورهاي استانبول| تور ارزان استانبول| تور لحظه آخري استانبول| تور آنتاليا نوروز| تور کوش آداسي| تور ترکيبي آنتاليا استانبولآنچه باید بدانیداستانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه در ناحیه مرمره و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج (استانبول) در این شهر واقع است. این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است. همچنبن از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می‌رود.

آب و هوا

آب و هوا     ژانویه/جنوری     فوریه/فبروری     مارس/مارچ     آوریل/آپریل     مه/می     ژوئن/جن     ژوئیه/جولای     اوت/آگست     سپتامبر     اکتبر     نوامبر     دسامبربیشترین دما (°C)     ۷     ۸     ۱۰     ۱۵     ۲۰     ۲۵     ۲۷     ۲۷     ۲۴     ۱۹     ۱۳     ۱۰

کمترین دما (°C)     ۲     ۲     ۴     ۸     ۱۲     ۱۶     ۱۸     ۱۸     ۱۶     ۱۲     ۸     ۵

رطوبت (mm)     ۹۸     ۸۰     ۷۰     ۴۶     ۳۶     ۳۴     ۳۹     ۴۸     ۶۱     ۹۷     ۱۱۱     ۱۲۴پیش‌بینی دمای هوای ۴ روز اخیر را در سازمان هواشناسی ترکیه ببینید.استانبول شهری نسبتاً مرطوب بوده و دارای میانگین رطوبتی بالا در سال است. پیشنهاد می‌شود در پاییز، زمستان و بهار، به همراه خود چتر داشته باشید. البته اگر چتر هم همراه خود نداشته باشید و با بارندگی در خیابان‌ها همراه شوید، در اکثر خیابان‌های استانبول چترفروش خواهید دید.

ورود

با هواپیمابیشتر پروازهای استانبول، از فرودگاه آتاتورک استانبول، واقع در غرب شهر، انجام می‌شود. شما می‌توانید با تاکسی، اتوبوس و یا مترو از مرکز شهر، به این فرودگاه دسترسی پیدا کنید. این فرودگاه آشیانه خط هواپیمایی (ترکیش ایرلاینز) بوده و روزانه صدها پرواز در آن صورت می‌گیرد. (پنج پرواز به تهران) در ضمن هزینه تاکسی در استانبول بالا است می‌تواند با خریداری آکبیل (همان کارت مترو. اتوبوس. کشتی) در سفرهای درون شهری خود صرفه جویی کنید (در طبقه پایین فرودگاه خط مترو قرار دارد که شما رامحله اکساری می‌رساند)

فرودگاه صبیحا گوکچنهم‌چنین استانبول فرودگاه دیگری به نام فرودگاه بین‌المللی صبحا گوکچن، واقع در سمت آسیایی شهر دارد. از اینجا بیشتر برای پروازهای چارتر و هم‌چنین حامل‌های کم هزینه اروپایی به کار گرفته می‌شود. از خطوطی که در این فرودگاه فعالند می‌توان به هواپیمایی پگاسوس اشاره کرد. به علت دور بودن این فرودگاه از مرکز شهر و آسیایی بودن آن، رفت و آمد هزینه بیشتری دارد اما برای کمتر شدن هزینه در داخل محوطه باز فرودگاه اتوبوس به مرکز شهر می‌باشد.

با قطارقطار برای رسیدن به استانبول پیشنهاد مناسبی است زیرا طبیعت و سرسبزی ترکیه و قایق سواری در دریاچه وان را تجربه خواهید کرد. از تهران تا دریاچه وان را با قطارهای ایران و پس از گذر به وسیله کشتی از روی دریاچه، قطارهای کشور ترکیه شما را به آنکارا و از آنجا به استانبول می‌رسانند. (در حال حاضر یعنی اواخر سال ۲۰۱۵ این تردد قطار به علت درگیری‌های داخلی ترکیه انجام نمی‌گیرد)

با کشتیاز طریق دریای شمال و بعد عبور از کانال اروپا ((راین)) و رود ((دانوب)) می‌توان وارد دریای سیاه شد و از آنجا نیز به تنگه استانبول و لنگرگاه آن رسید. این تنگه بسیار امن از زیر پل زیبای استانبول می‌گذرد و در هنگام عبور از این منطقه امکان تماشای جزایر اطراف نیز وجود دارد. پس از گذر از این منطقه و تماشای جلوه‌های ویژه آن رفتن به ۲ لنگرگاه کالامیش در بخش آسیای و آتاکوی در بخش اروپایی که هر دو در طول ۲۴ ساعت شبانه روز سرویس دهی دارند خالی از لطف نخواهد بود.

با ماشیناگر گواهینامه بین‌المللی دارید و ماشینتان را می‌توانید از کشور خارج کنید این سفر پیشنهاد می‌شود اما به دلیل قیمت بالای بنزین در ترکیه طرفداران چندانی ندارد.

با اتوبوساتوبوس‌های ایرانی نیز شما را از تهران در طی دو روز به استانبول می‌رسانند همچنین اگر بدون ماشین وارد ترکیه شوید و از شهرهایی مثل وان به استانبول اتوبوس بگیرید در وقت و هزینه‌ها صرفه جویی کرده‌اید.

گشتن در استانبول

نقشه حمل و نقل سریع استانبول (راه آهن و سیستم‌های اتوبوس‌مترو (متروباس) شهری)سیستم حمل و نقل عمومی استانبول می‌تواند برای استفاده کردن مشکل باشد؛ اتصال ضعیف خطوط، نادر بودن نقشه‌ها و مجبور شدن به پرداخت کرایه‌های دیگر، برای به دست آوردن مکانتان باعث مشکل شدن این سیستم شده است. با این حال، اگر شما از این سیستم‌های حمل و نقل استفاده کنید، می‌توانید بدون استفاده از تاکسی و راه‌روی بیش از حد، به اکثر نقاط شهر دسترسی پیدا کنید. حمل و نقل عمومی در این شهر مبتنی بر تاکسی اختصاصی، تاکسیهای ون اشتراکی، مینی بوس، اتوبوس، تراموا، قطار سبک شهری، قطار کابلی و انواع قایق و کشتی‌های مسافربری می‌باشد.

با اتوبوساتوبوسهای شهر استانبول سرویس نسبتاً منظمی را در سطح این شهر به مسافران عرضه می‌نمایند. برخی از اتوبوسهای این شهر متعلق به بخش دولتی و برخی دیگر متعلق به بخش خصوصی می‌باشند کرایه اتوبوسها حدود2-3 لیر است. مسافران جهت پرداخت کرایه یا از بلیطهای الکترونیکی استفاده می‌نمایند و یا کرایه را به راننده و یا کمک وی به صورت نقدی پرداخت می‌کنند. در صورت پرداخت کرایه به صورت نقدی به راننده مسافران یک کارت الکترونیکی توسط راننده در اختیار مسافر قرار می‌گیرد تا آن را در محل مربوطه قرار داده و هزینه بلیط کسر گردد.

با متروحتی اگر علاقه زیادی به استفاده از وسایل نقلیه عمومی ندارید، بهتر است حتی برای یکبار به دومین شبکه حمل و نقل زیرزمینی جهان سر بزنید. احتمالاً آن وقت هم به استفاده از همین متروی استانبول علاقمند خواهید شد. ایستگاههای متروی استانبول اغلب خلوت هستند و می‌توانید براحتی از آن استفاده کنید، از طرفی هزینهٔ رفت و آمدتان بسیار پایین می‌آید.

با تاکسیاستفاده از سرویس تاکسی‌های این شهر اغلب نسبت به ایران و سایر کشورها بسیار پرهزینه تر خواهد بود، و اکثر راننده‌ها مشکل صحبت با زبان انگلیسی دارند، البته برای مسافت‌های طولانی یا وقتیکه بار به همراه داشته باشید تاکسی راحت ترین وسیله است.

با ماشیناگر به عنوان توریست به استانبول می‌روید احتمالاً از بخش‌هایی از این شهر بازدید می کنیند که همهٔ توریست‌های دیگر هم آنجا هستند و به همین دلیل اغلب اوقات به راحتی نمی‌توانید در چنین جاهای شلوغی جای پارک پیدا کنید و استفاده از پارکینگ‌های عمومی هم ممکن است هزینه سفرتان را افزایش دهد. البته موسسه‌های بسیار زیادی برای کرایه اتومبیل و یا داشتن راننده در استانبول هستند که اگر آرامش سفر برایتان مهم تر است می‌تواند یکی از گزینه‌های خوب رفت و آمدتان باشد.

با تاکسیهای ونتاکسیهای ون در شهر استانبول به نام «دل موش» نامیده می‌شوند آنها نیز زرد رنگ بوده و ظرفیت ۱۰ سرنشین را دارا بوده و به صورت اشتراکی مورد استفاده مسافران قرار می‌گیرند. این تاکسیها در خطوط مشخصی حرکت می‌نمایند و کرایه آنها ثابت بوده و برای هر نفر در ۱٫۵ لیر جدید (در حدود ۱ دلار) می‌باشد. این خودروها در طی مسیر خود دارای ایستگاه نمی‌باشند و بنابه در خواست مسافر توقف می‌نمایند.

با مینی بوسمینی بوسهای فعال در شهر استانبول دارای ظرفیتی در حدود ۱۵ نفر می‌باشند و در مسیرهای مشخصی حرکت می‌نمایند. این خودروها نیز مانند ونها در طی مسیر دارای ایستگاه مشخصی نمی‌باشند و بنا به درخواست مسافران جهت سوار و یا پیاده شدن توقف می‌نمایند. کرایه مینی بوسها نیز برابر با ۱ دلار (۱٫۵ لیر جدید) است.

با قایقاسکله کشتی‌های کروز در قلب شهر در کاراکوی قرار دارد. از این اسکله می‌توان در عرض ۵ دقیقه پیاده رفتن به ایستگاه قطار برقی رسید که در عرض یک دقیقه شما را به قسمت قدیمی سلطان آحمت می‌رساند. البته در آنجا تاکسی‌های زیادی نیز هستند که می‌توان آنها را کرایه کرد.

با قطارهای برقیقطارهای برقی این شهر از ۶ صبح تا نیمه شب فعال هستند و سلطان آحمت را به گالاتا / بی اغلو و لنگرگاه قایق‌های موتوری را به کاباتاش وصل می‌کنند.

حمل و نقل فرودگاهیاستانبول شهری بسیار وسیع می‌باشد که رفت و آمد به فرودگاه‌های یکی مهمترین دق دقه‌های هر مسافر می‌باشد. یک شرکت به نام HAVAŞ که دارای ناوگان اتوبوس رانی و خدمات رسانی فقط به فرودگاه‌ها می‌باشد با مراجعه به وبگاه می‌توانید ساعت حرکت را مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که این اتوبوس‌ها هم شامل ترافیک و … می‌باشند؛ پس چنانچه قصد استفاده از این سرویس اتوبوس‌ها را دارید ۲ ساعت نیز به زمان قبل از پرواز خود بیفزایید. شرکت HAVAŞ از محل‌های TAKSIM ,KOZYATAĞI , BAKIRKÖY اتوبوس به فرودگاه اتاترک و صبیحا گوکچن دارد.

جاذبه‌های گردشگریزیارتگاه‌ها و اماکن مذهبیمسجد وموزه آیا صوفیه. ایاصوفیه یا حاجیاسوفیا (فرزانه مقدس) معروف‌ترین بنا و یکی از زیباترین‌هایشان در استانبول است. این ساختمان ابتدا کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین بزرگ ساخته شد؛ و بعد در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. برای بازسازی بنا دو معمار به نام‌های ایسیدوروس (از میلتوس یا سوکلی فعلی) و آنتییوس (از تراللس یا آیدنلی فعلی) ماموریت یافتند. بنا با کار ۱۰ هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ۱۰۰ استاد باشی تکمیل شد و به تاریخ ۲۷ آرالیک ۵۳۷ افتتاح شد. این کلیسا نخست کلیسای بزرگ نام گرفت. پس از فتح استانبول، سلطان محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. سلیمان اول دستور داد نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود. سلیم دوم به معمار سنان دستور داد که ایاصوفیه را مرمت کند. در زمان مراد سوم، مناره و منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قرآن به خط مصطفی چلبی در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد؛ علاوه بر این لوحه‌هایی دور تا دور سقف ایاصوفیه نصب شد که در آن نام الله، محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین نوشته شده بود. این لوحه‌ها در زمان سلطنت عبدالمجید با الواح مدوری که به خط ابراهیم افندی نوشته شده بود، جایگزین گردید. پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده‌است. ارتفاع گنبد بزرگ این قصر از سطح زمین ۵۵ متر و قطر آن ۳۱ متر می‌باشد که بوسیله ۴۰ پشت‌بند بزرگ و روی چهار ستون اصلی سوار شده است. لحظه‌ای درنگ و تأمل در این قصر کافی است تا توجه شما به وجود موازئیک‌های متعلق به دوره بیزانس که در ساخت این مکان مورد استفاده قرار گرفته معطوف شود. داخل مسجد در دست بازسازی است و داربست‌های بسیاری به صورت برج تا گنبد ادامه یافته‌اند.

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی). مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) به ثمر نشستن همه تلاش‌ها برای هماهنگی، تقارن و ظرافت است. با شش مناره و حیاطی که از همه مساجد دوره عثمانی بزرگ‌تر است. فضاهای داخلی نیز همچنین بزرگ هستند، ده‌ها هزار کاشی آبی رنگ ایزنیک (شهری در نزدیکی آنتالیا که کاشی‌ها در آنجا ساخته شد) و دلیل شهرت این مسجد به نام مسجد آبی، ۲۶۰ پنجره با شیشه‌های منقوش و نمازخانه‌ای وسیع و باشکوه. این مسجد در فاصله سالهای ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶، هزار سال پس از مسجد ایاصوفیه، توسط معماری بنام محمت (محمد) ساخته شد.

مسجد فاتح. این مسجد ابتدا در فواصل سال‌های ۱۴۶۳ تا ۱۴۷۰ ساخته شد و اولین مسجد امپراطوری پس از پیروزی است. نام این مسجد از نام فاتح سلطان محمّد فاتح، فاتح شهر استانبول، گرفته شده. این بنا نیز در بالاترین نقطه تپه‌ای در استانبول قرار دارد، جایی که پیش از آن کلیسای حواریون و مدفن کنستانتین و سایر امپراطوران بیزانتین وجود داشت. در کنار این مسجد مجموعه‌ای از ساختمان‌های خیریه مذهبی، مدرسه‌ها، آسایشگاه‌ها، حمام‌ها، بیمارستان، کاروانسرا و کتابخانه بنا شد که همگی ارزش بازدید را دارند. متاسفانه مسجد امروزی همانی نیست که محمد فاتح بنا کرد. مسجد اصلی سیصد سال و تا زلزله ۱۷۶۶ بر پای بود، و پس از بازسازی در آتش‌سوزی سال ۱۷۸۲ از بین رفت. در زمان عبدالحمید اول مسجد امروزی با نقشه‌ای متفاوت ساخته شد. گرچه هنوز باقیمانده‌هایی از مسجد اصلی، حیاط و دروازه ورودی، وجود دارند. درست پشت مسجد، آرامگاه‌های محمد فاتح و همسرش، گلبهار، قراردارند. گرچه گفته می‌شود که مزار محمد فاتح زیر منبر مسجد بوده است. محمد فاتح بسیار گرامی داشته می‌شود و همیشه زایرینی در اطراف آرامگاهش دیده می‌شوند. روزهای یکشنبه چمن‌زار حیاط محل پیک‌نیک اهالی استانبول است و روزهای چهارشنبه حیاط و خیابان‌های اطراف میزبان فاتح پازاری، بازار هفتگی البسه و اجناس است.

مسجد سلیمانیهمسجد سلیمانیه به همراه گنبد و چهار مناره بلند و باریکش همچون تاجی بر سر یکی از هفت تپه و ناظر بر شاخ طلایی است. این مسجد بدستور بزرگترین، ثروتمندترین و قدرتمندترین سلطان عثمانی، سلیمان اول (۱۵۶۶-۱۵۲۰) و توسط معمار سنیان که معروفترین معمار دوره طلائی امپراطوری عثمانی به شمار می‌آمده، ساخته شد و چهارمین مسجد اشرافی بود که در استانبول بنا شد. گرچه معمار سینان مسجد کوچکتر سلیمیه را بهترین کار خود می‌دانست اما مسجد سلیمانیه را برای آرامگاهش انتخاب کرد. شاید به این خاطر که می‌دانست این مسجد جایی خواهد بود که بیشتر نامش را جاودان می‌کند. آرامگاه او نزدیک ساختمان مدرسه و درست بیرون باغ مسجد است.این مسجد که یکی از زیباترین مساجد موجود در شهر استانبول می‌باشد در فاصله سالهای ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ میلادی و در قسمت غربی خلیج استانبول بنا شد. مدارک نشان می‌دهند که ۳۵۲۳ کارگر در ساخت آن همت گماردند. این مسجد خاطرات تلخی نیز دارد. در سال ۱۶۶۰ در آتش سوخت، ستون‌های بزرگش بعداً نقاشی شد و بعدها در سال ۱۹۵۶ بازسازی شد. در قسمت داخل مسجد محراب و منبری از سنگ قرمز کنده کاری شده وجود دارد و پنجره‌ها به شیشه‌های رنگی مزین است. در باغهای این مجموعه، نزدیک دیوارهای ضلع جنوب شرقی، آرامگاه سلیمان و همسرش خرم سلطان قرار دارد که کاشیکاری‌های بسیار زیبایی دارند. چهار مدرسه دینی، یک مدرسه طب، یک کاروانسرا، حمام ترکی که هنوز کار می‌کند، آشپزخانه و آسایشگاهی برای فقرا در این مجموعه به چشم می‌خورد. آشپزخانه امروزه رستورانی بنام ضیافت‌خانه است، مکانی عالی برای یک چای لذت‌بخش.مسجد بایزید.موزه‌هاموزه ایاصوفیا. ایاصوفیه یا حاجیاسوفیا یا هاگیا صوفیا (ترکی: Ayasofya یونانی:Ἁγία Σοφία) کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد؛ و بعد در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. ارتفاع گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین ۵۵ متر و قطر آن ۳۱ متر می‌باشد که بوسیله ۴۰ پشت‌بند بزرگ و روی چهار ستون اصلی سوار شده‌است. بنای مسجد آیا صوفیه در میدان سلطان احمد استانبول در ترکیه، یکی از بزرگ‌ترین اثر های تاریخی دوران بیزانس است و در زمان کنستانتینوس اول بنا شد که به مدت ۹۱۶ سال به عنوان بزرگ ترین کلیسا و بنای مذهبی در دنیا بوده است و به مدت ۴۸۱ سال در دوران عثمانی‌ها به عنوان مسجد فعال بود.

موزه هنرهای اسلامی ترکیه. کاخ و محل سکونت ابراهیم پاشا یا موزه هنرهای اسلامی امروز. ابراهیم پاشا دوست نزدیک و صدراعظم سلیمان بود که درکودکی در یونان اسیر ترک‌ها شد و به عنوان برده به خانه‌داری امپراطوری فروخته شد. او در توپکاپی به عنوان پیام‌رسان کار می‌کرد، جایی که با سلیمان که هم‌سال اوبود دوست شد، هنگامی دوستش سلطان شد او به مقام صدراعظمی دست یافت. این قصر را سلیمان، یک سال پیش از آنکه خواهرش را به عقد ابراهیم پاشا درآورد، به او بخشید. اگرچه، این دوران زیبا دوام چندانی نیافت. ثروت، قدرت و نفوذ او بر سلطان چنان زیاد شد که رشک دیگران را برانگیخت، و بیش از همه، حسد همسر قدرتمند سلیمان روکسلانا. روکسلانا همسرش را متقاعد کرد که ابراهیم پاشا دشمن است و سلطان در ۱۹۵۳ دستور قتل او را صادر کرد.این موزه در سال ۱۵۲۴ به دستور وزیر اعظم ساخته شد. این بنا بزرگترین بنائی بود که در تاریخ دوره امپراطوری عثمانی ساخته شد. مجموعه موزه شامل آثاری از قرون هشتم تا نوزدهم میلادی است. شاخص‌ترین‌های آن نمایشگاه بسیار زیبایی از خوشنویسی و ابزار و ادوات آن، فرمان‌های شاهی، طغراها، و نسخ خطی آرایش یافته است. در بزرگترین تالار قصر (آخرین اتاق طبقه اول) رحل‌های قرآن زیبایی از قرن ۱۶، مینیاتورهای ترکی و مجموعه بسیار نفیسی از کهن‌ترین فرش‌های دنیا نگهداری می‌شوند. در این موزه همچنین، سرامیک‌های ارزشمند، اشیاء فلزی و چوبی هنری و پارچه‌های کهن نگهداری می‌شوند. موزه هنرهای اسلامی ترمیه اولین موزه در برگیرنده آثار معماری اسلاکی – ترکی است. جمع‌آوری این آثار در قرن نوزدهم شرع و در ۱۹۱۳ به پایان رسید. آثار جمع‌آوری شده در سال ۱۹۸۲ به کاخ ابراهیم پاشا که یکی از آثار به نام معماری قرن ۱۶ است انتقال یافت. این کاخ از نظر قدمت و جذابیت در خد کاخ توپ کاپی است. این کاخ موزه دارای بخشهای مختلفی مانند بخش فرش آثار سنگی و چوبی قوم نگاری و بخشهای مختلف دیگر است ضمن اینکه بعضی از آثار موجود در این موزه بسیار خیره کننده و مسهور کننده است. بعضی از این آثار عبارتند از: – انواع قرآنهای کریم از دوره‌های مختلف حکومتی – سنگ قبر اسکندر مقدونی که فوق‌العاده زیبا است – انواع مجسمه‌های خدایان رومی و یونانی – انواع کاشی‌های ظریف رنگی – حدود ۸۰۰٫۰۰۰ سکه عثمانی – مجسمه‌های نیم تنه اسکندر و زئوس خدای یونانموزه باستان‌شناسی. موزه باستان‌شناسی استانبول (به ترکی استانبولی: İstanbul Arkeoloji Müzesi) بزرگترین موزه باستانشناسی در ترکیه و یکی از غنی ترین موزه‌های جهان است که حاوی بیش از یک میلیون شی مربوط به تمام دوره‌های تمدن بشری است. سه ساختمان در این مجموعه موزه قرار دارند که یکی موزه باستان‌شناسی، دیگری موزه شرق باستان و سومی موزه هنر اسلامی است. این موزه در منطقه امینونو استانبول و در نزدیکی کاخ توپ‌قاپی قرار دارد.موزه فرش ترکیه.موزه فرش استانبول که جزء پربیننده ترین آثار هنری استانبول محسوب می‌شود. فرش‌های این موزه منحصر به فردترین فرش‌های جهان را شامل می‌شود. به دلیل قدمت فرش‌ها حتی از نورپردازی معمولی اجتناب می‌گردد و لامپ‌های مورد استفاده در این موزه مخصوص می‌باشند یعنی ضد یووی هستند و برعکس نور خورشید به فرشها ضرر نمی‌رسانند، طول عمر محدودی دارند یعنی در حدود دویست سال و بعد از آن باید تعویض گردند. فرش دستباف ترکیه به سبب دارا بودن رنگ‌های جذاب، طرح‌های زیبا و سنتی همواره از قرن ۱۳ مورد توجه علاقه مندان به این هنر بوده است. مارکوپولو هنگام عبور از شهر آنتالیا در قرن ۱۳ به زیبایی و هنرمندانه بودن دست بافته‌های آنتالیا اشاره می‌کند. تعدادی از فرشهای دستباف آنزمان که بنام فرش سلجوقی مشهور است هم اکنون در همین موزه فرش در معرض نمایش قرار گرفته است.فرش دستباف ترکیه از قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی مورد توجه مکاشفان اروپایی قرار گرفته است. به طور مثال می‌توان به آثار لوتو (LOTTO)نقاش ایتالیایی قرن ۱۵و هولبین (HOLbine)در قرن ۱۷ اشاره کرد. وقتی هلند به یک قدرت سیاسی و اقتصادی بدل شد فرش‌های دستباف ترکیه توانست مورد توجه بسیاری از مردم در کشورهای مجاور هلند باشد. نقاش هلندی ورمیر(Vermir)از فرش‌های زیبای دستباف ترکیه به عنوان نمادی از اشرافی گری در تابلوهای خود استفاده کرده است.موزه موزاییک واقع در بازار پشت ایاسوفیه. موزه موزاییک واقع در بازار پشت ایاصوفیه قرار دارد.

موزه قالی واقع در مسجد سلطان احمد. موزه قالی واقع در مسجد سلطان احمد است.

موزه کاری. موزه کاری (Kariye) که یکی از زیباترین آثار دوره بیزانس می‌باشد هنوز هم دکوراسیون موزائیک و نقاشی دیواری خود را حفظ کرده است. یکی دیگر از مکانهایی که نمی‌توان چشم پوشی کرد مسجد ایوب است. در اینجا زیارت کنندگان سلطان ایوب، حظی معنوی همراه با نغمه کبوتران را خواهندچشید. استانبول شهری تاریخی است که آثار باستانی آن با ساختمانهای مدرن ادغام شده است.مناطق تاریخیمسجد سلطان احمد. مسجد سلطان احمد (که در زبان ترکی «Sultanahmet Camii» نام دارد) مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده‌است. این شهر که در زمان امپراطوری عثمانی طی سالهای ۱۴۵۳ تا ۱۹۲۳ پایتخت این کشور بوده‌است، یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» نیز شهرت دارد. این مسجد در چند قدمی سرای توپقاپی قرار دارد، کاخی که محل اقامت پادشاهان عثمانی تا سال ۱۸۳۵ بود و فقط تا ساحل بسفور چند دقیقه‌ای فاصله دارد. اگر از دریا به مسجد نگاه کنید، قبه‌ها و مناره‌های مسجد در بخش قدیمی شهر برجسته هستند و هدف سازندگان هم ایجاد چنین چشم انداز زیبایی بوده‌است. ویرایش

برج دختر. برج دختر استانبول بر روی صخره‌ای بزرگ و صاف که درست دروسط تنگه بسفر قرار گرفته، ساخته شده است. این برج ساخته دست بشر، مدتها توسط انسانها به دست فراموشی سپرده شده بود، این دختر زیبامدتهاست به تنها زیستن عادت کرده، زیرا دوستان چندانی ندارد. او در هر ساعتی از روز با نسیم‌ها و بادهای تند همراه و رفیق است. در این میان نباید مرغان دریایی را فراموش کرد که با صدای مداوم حضور خود را، در کنار برج دختر اعلام می‌نمایند. اگر ازمردم استانبول بپرسیم که دوست داشتنی ترین بنای استانبول کجاست، همه برج دختر را نشان می‌دهند. همه اهالی استانبول از بچه هفت ساله تا پیرمرد هفتاد ساله عاشق این بنای زیبا هستندوهمه اینها به خاطر داستانهای عاشقانه بسیاری است که درمورد آن نقل می‌کنند. مردم استانبول به این داستانهای عشقی از ته دل وابسته هستند. برج دختر یا «کیز کوله سی» که درنوشته‌های رفیق خالد نویسنده بزرگ ترک، بعنوان نیلوفری که پژمرده نمی‌شود، عنوان شده؛ یکی ازمعروفترین جاذبه‌های استانبول می‌باشد. این برج مانند نیلوفر دریایی زیبا در بین آبهای آبی تنگه بسفر، بی سر و صدا و تنها، نظاره گر استانبول می باشداولین افسانه‌ای که در مورد برج دختر نوشته شده، عشق هرا و لاندروس می‌باشد. هرا یکی از راهبه‌های معبد آفرودیت عاشق ماهیگیری بنام لاندروس از مردم آبیدوس می‌شود.

کاخ توپکاپی،  ۰۴۸۰ ۵۱۲ (۲۱۲ ۰۰۹۰). چهارشنبه تا دوشنبه: ۹:۰۰ الی ۱۷:۰۰ – روزهای سه‌شنبه تعطیل است. کاخ توپکاپی که در طول قرون ۱۹-۱۵ در مرکز امپراطوری عثمانی قرار داشته است. ساختمان جدید کاخ توپکاپی از سال ۱۴۶۶ شروع و در تاریخ ۱۹۴۸ و پیش از فوت سلطان محمد فاتح در سال ۱۴۷۸ ساخته شده است. کاخ توپ‌کاپی در محل تلاقی تنگه بسفر، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است. این کاخ متعلق به قرن ۱۵ تا ۱۹ میلادی و دوران امپراطوری عثمانی است. این کاخ توسط محمد فاتح در ۱۴۵۳ بنیان شد و تا درگذشتش در سال ۱۴۸۱ در آن زیست. پس از او محل زندگی سلاطین و دولتمردان عثمانی بود و محمد دوم آخرین امپراطوری بود که در آن خانه کرد. توپ‌کاپی از میان قرن‌ها بزرگ‌تر شد و چهره عوض کرد اما بنیان چهار باغ او همان ماند که بود. کاخ دارای باغ بسیار باشکوهی است. در سمت راست کاخ درختان سرو قرار گرفته و مطبخ‌های کاخ نیز در همین سمت جای گرفته‌اند. امروزه از این محل به عنوان نمایشگاهی از مجموعه‌های کریستال، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراطوری عثمانی است، استفاده می‌شود. در قسمت چپ کاخ حرمسرا قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین در انزوا زندگی می‌کرده‌اند. سومین بخش کاخ نیز شامل سالن اجتماعات، کتابخانه احمد سوم، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانوادهٔ سلطنتی، جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و نیز مجموعه‌ای از دست نوشته‌ها می‌باشد. در میانی‌ترین بخش این قصر زیبا عمارتی است که ردای حضرت محمّد (ص) در آن نگهداری می‌شود. این ردا پس از آن که عثمانی‌ها به دین اسلام گرویدند به استانبول آورده شد. موزه‌های باستان شناسی در قسمت داخلی اولین حیاط کاخ توپ کاپی قرار دارند. در این مکان کلکسیونی از عتیقه‌ها و گنج‌های با ارزش وجود دارد. از جمله این آثار با ارزش می‌توان به تابوت سنگی اسکندر و نمای سر در معبد آتن اشاره کرد. در موزه مشرق باستان نیز می‌توان نمونه هائی از هنر سومریها، بابلیها و عاشوریان را یافت کرد.

برج گالاتا. این برج ۶۲ متری در سال ۱۳۴۸ بنا نهاده شد. به هنگام غروب آفتاب از بالای این برج منظره زیبائی از تنگه بسفر در زیر پاهای خود خواهید دید. ضمن اینکه شما می‌توانید از رستورانها و کلوپهای شبانه نزدیک به این محل هم دیدن کرده و لذت ببرید. کیزکولسی (برج دختر): یکی از رمانتیک ترین مکانهای استانبول به شمار می‌آید. این برج در قسمت ورودی خلیج استانبول قرار دارد. علیرغم اینکه این برج در قرن دوازدهم ساخته شده اما ساختمان کنونی آن متعلق به قرن ۱۸ میلادی می‌باشد.

کاخ ییلدیز. این کاخ متشکل از دربارها و یک مسجد می‌باشد و در قرن ۱۹ میلادی توسط سلطان عبدالمجید دوم ساخته شد. در این کاخ یکی از بزرگترین و مجلل ترین ساختمانهائی که سلاطین در آن اقامت داشته و خوش گذرانده‌اند به نام ساختمان شاله قرار گرفته است. این ساختمانها در داخل یک پارک با گلهائی که از نقاط مختلف دنیا گردآوری شده، قرار گرفته است. حیات این کاخ یکی از زیبا ترین مناظر موجود از حاشیه تنگه بسفر را تشکیل می‌دهد. به علت بازسازی تنها بازدید از قسمتی از پارک ممکن است. (این پارک همه روز جز روزهای سه شنبه جهت بازدید عموم باز می‌باشد). ویرایش

کاخ دولما باغچه،  ۹۰۰۰ ۲۳۶ (۲۱۲ ۰۰۹۰). روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه تعطیل است. این کاخ ۶۰۰ متری در ساحل اروپایی تنگه بسفر قرار گرفته است. قسمت بیرونی این کاخ توسط سلطان عبدالمجید اول در اواسط قرن ۱۹ میلادی ساخته شد. وجود سالن بزرگ در این کاخ با ۵۶ ستون داخل آن و چلچراغ شکیل و ۵/۴ تنی آن با ۷۵۰ لامپ موجود در آن چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. در زمان‌های گذشته جهت خوشایند ساکنین این کاخ پرندگان مختلف از اقساط نقاط جهان گردآوری و نگهداری می‌شده است. تمامی ساعت‌های کاخ بر روی ۹:۰۵ متوقف هستند، ساعتی که مؤسس جمهوری ترکیه، آتاتورک، در این کاخ در تاریخ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ دیده از جهان فروبست.نکته: راهنمایان کاخ گروه‌های بازدیدکنندگان را به کاخ راهنمایی می‌کنند. این تورها در ساعات پر بازدید هر ۵ دقیقه یک بار و در ساعات معمولی‌تر هر ۲۵ دقیقه یکبار است. تور کامل حدود ۲ ساعت طول می‌کشد.تنگه بسفردر مدت اقامت خود در استانبول، هرگز گشت و گذار با قایقهای قدیمی و سنتی در تنگه بسفر را فراموش نکنید. این تنگه در واقع قاره اروپا را از قاره آسیا جدا می‌کند. سواحل تنگه بسفر ترکیبی است از زمانهای گذشته و حال و به نوعی شکوه و جلال امروزی و زیبائی و سادگی گذشته را به تصویر می‌کشد. هتل‌های مدرن و ویلاهای چوبی قرار گرفته در حاشیه ساحل به همراه کاخهای زیبای مرمرین که در مجاورت قلعه‌های سنگی روستائی و دهکده‌های کوچک ماهیگیری قرار گرفته جذابیت این منطقه را دو چندان نموده است. گردش با قایق یکی از بهترین راههای تماشای اطراف تنگه بسفر است. ویرایشبا گردش در این منطقه توسط قا یق که بصورت زیگزاگ حرکت می‌کنند شما این امکان را خواهید داشت تا تقریباً تمامی ساحلهای اطراف تنگه را از نزدیک مشاهده کنید. در صورت تمایل به گردش با قایق در این نواحی از ایستگاه امین انو سوار بر کشتی شوید. هزینه گردش با کشتی در این منطقه علیرغم زمان ۶ ساعته آن بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. درصورت تمایل به استفاده از قایقهای اختصاصی جهت گردش، در اطراف منطقه خلیج آژانسهای مخصوصی وجود دارد که با مراجعه به آنها می‌توان به سیاحت پرداخت. در این آژانسها تورهای نیم روزه شبانه یا روزانه دایر می‌باشد.جزایر اطراف استانبولاطراف استانبول مجموعه‌ای از جزایر نه‌گانه وجود دارد که به جزایر شاهزادگان نیز معروف است. در دوران بیزانس این جزایر محل تعبیدگاه شاهزادگان به شمار می‌آمده است. امروزه این مکان با توجه به اقلیم آب و هوائی مناسب و هم چنین خانه‌های چوبی خود که متعلق به قرن ۱۹ می‌باشد به عنوان مرکزی مناسب برای گذراندن تعطیلات در روزهای گرم تابستان مبدل شده است. از جمله بزرگترین این جزایر جزیره بویوک آدا می‌باشد که در آن امکان گردش با کالسکه و یا گذراندن ساعاتی در سواحل این منطقه فراهم استاز جزایر دیگر معروف این مجمع الجزایر می‌توان به کنیالی، صدف، بورگاز و هی بلی آدا اشاره کرد. برای رفتن به این جزایر می‌توان از کشتی‌های موجود در سواحل بخش اروپائی و یا آسیائی استانبول استفاده کرد. در فصل تابستان اتوبوسهای دریائی موجود در منطقه کاتاباش نیز ترتیب انتقال شما را به این جزایر را خواهد داد. ویرایش

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)

میسیر چارشیسی (بازار ادویه)

مینیا تورک

روملی حصار

یدی کوله (هفت برج)

کاخ چراغان

تپه‌های چاملیجا (بام استانبول)

جزیره بیوک آدا (یا پرنسس)جاذبه‌های طبیعیمنطقه حفاظت شده پارک جنگلی طبیعی گوک نارلیک

پارک طبیعی پولونوزکوی

پارک طبیعی ترکمن باشی

چشمه‌های سوباشی استانبول

چشمه احمد سوم اسکودار

چشمه آلمان

چشمه سلطان احمد

چشمه توپخان

چشمه اسحاق آقا بیکوز

چشمه ایازما

چشمه صالحه سلطان غرب کاپی

چشمه گوگ سو

چشمه اسماء سلطان

منطقه پولونزکوی

سواحل شنی شیله

پارک متانیک

بورسای سبز

اولوداغ

شهر بورسا

باغهای چای ییلدیز پارکباید انجام دادآموزشپولپول رایج در استانبول لیره ترکیه است و بدلیل توریستی بودن این شهر در برخی مکان‌ها از دلار نیز استفاده می‌شود. صرافی‌های زیادی در سراسر شهر استانبول وجود دارد که به‌راحتی تبدیل پول را برای شما انجام می‌دهند. معمولاً تبدیل دلار، یورو و پول‌های رایج کشورهای عربی خلیج فارس در این صرافی‌ها صورت می‌گیرد؛ اما ریال ایران به‌جز در صرافی‌های خاص مورد قبول نیست.صرافی‌های رسمی استانبول تحت نام doviz شناخته می‌شوند و اکثراً بدون کارمزد هستند. بهتر است برای تبدیل وجه خود نزد این صرافی‌ها بروید، چون سایر صرافی‌ها ممکن است پول تقلبی به شما بدهند. در فرودگاه هم doviz موجود است که کارمزدی بین ۴ تا ۸ درصد بابت تبدیل از شما می‌گیرد، بنابراین توصیه می‌شود در صورت نیاز، تنها مقدار کمی از وجه خود را در فرودگاه تبدیل نمایید.بهترین حالت این است که ارزی مانند دلار یا یورو به همراه خود ببرید و در استانبول به لیر تبدیل کنید، چرا که نرخ‌های تبدیل در آنجا از نظر اقتصادی از کشورهایی همچون ایران بهتر بوده و بدون کارمزد نیز هستند. از خرید اجناس با دلار خودداری کنید، چرا که به جز dovizها، سایر فروشگاه‌ها نرخ تبدیل را بسیار پایین در نظر می‌گیرند.

خرید کردنبراساس اعلام وزارت گردشگری ترکیه، در سال ۲۰۱۲ حدود یک میلیون و هفتصد هزار ایرانی از شهرهای ترکیه به خصوص استانبول و آنتالیا دیدن کرده‌اند. بسیاری از ایرانی‌ها، استانبول را به قصد خرید انتخاب می‌کنند به ویژه خرید پوشاک و البسه با پارچه‌های ترک که یکی از بهترین دوخت‌ها را در دنیا دارند. از این رو باید گفت استانبول گزینه خوبی برای خرید است.استانبول با دارا بودن مراکز خرید زیاد محبوبیت میان همه علاقه مندان به خرید در دنیا دارد. یکی از مراکز خرید مرکز خرید آکمرکز است. این مرکز خرید شامل فروشگاه‌های پوشاک زنانه، مردانه، بچگانه، انواع اسباب بازی، عینک و وسایل الکترونیک و اصولاهرچه که شما بخواهید را در این فروشگاه خواهید یافت.یکی از بازارهای خوب استانبول جهت خرید بازاری مسقف به نام بازار کاپالی چارشی. در این بازار بیش از چهار هزار مغازه و بوتیک وجود دارد. کوچه فراشان و فرش فروشان، کوچه زرگرها، کوچه پارچه فروش‌ها و بخش‌های مختلف که خرید در استانبول را متنوع می‌کند. بر اساس نظر کارشناسان بازار کاپالی چارشی یکی از مراکز مهم خرید در شهر استانبول است. جالب است بدانید یکی از سوغاتی‌های ترکیه که به همه نقاط دنیا صادر می‌شود قلیان است. قلیان که در کشورهای اروپایی به شیشه معروف است از ترکیه به صورت سوغاتی یا به گونه‌های مختلف صادر می‌شود.هنرهای دستی، قالیچه، ظروف سرامیکی برنجی و بسیاری دیگر از این دست از جمله خرید استانبول را شامل می‌شود. در قسمت غربی این بازار که همان دربه دستان قدیمی است انواع اشیای عتیقه نیز به فروش می‌رسد. خرید استانبول بازار دیگری به نام می سر چارشی نیز در استانبول است. این بازار به طور تخصصی به فروش و ادویه جات می‌پردازد. فضای این بازار پر است از ادویه جات مختلف که بوی آنها به مشام می‌رسد. در بازار هنرهای استانبول همانند مدرسه محمد افندی که در قرن هجدهم بنا شده یا مدرسه جعفر آقا که مربوط به قرن شانزدهم است نیز شما می‌توانید از صنایع دستی هنرمندان بزرگ بهره گیرید.یکی از مراکر خرید مرکز خرید آکمرکز است. این مرکز خرید شامل فروشگاه‌های پوشاک زنانه مردانه بچه گانه انواع اسباب بازی عینک و وسائل الکترونیک و اصولاً هرچه که شما بخوهید را در این فروشگاه خواهید یافت. یکی از بازارهای خوب استانبول جهت خرید بازاری سقف دار است به نام بازار کاپالی چارشی. در این بازار بیش از چهار هزار مغازه و بوت<

اطلاعات آگهی

  • ثبت کننده : گشت نوید
  • آدرس : آدرس: تهران – خیابان بنی هاشم – مجتمع اداری و تجاری پارسیان – طبقه اول
  • استان : تهران
  • تلفن : 22332753
  • ایمیل : info@gashtenavid.com
  • قیمت : 170000
  • تعداد بازدید : 2327

نظر شما در مورد این آگهی چیست ؟

برای ثبت نظر میبایست در ورسایت ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید .